TOP destinace

Madeira

 

Madeira je ostrovem, kde nikdy nekončí jaro, a právě proto se Madeiře říká Ostrov věčného jara. Patří k Portugalsku a nachází se asi tisíc kilometrů od Lisabonu a pět set kilometrů od afrického pobřeží.

Vínečko

Madeira se začala formovat před miliony let, a to díky sopečné činnosti. Vznikl tak ostrov, který dnes svou rozmanitou krásou vyrazí dech nejednomu turistovi. Do povědomí se Madeira dostala v roce 1418, kdy se sem dostaly portugalské lodě s Jindřichem Mořeplavcem, který tento úrodný ostrov proměnil v hlavní kolonii na pěstování cukrové třtiny. Ostrov se však stal dále spíše rájem vinařů, a to natolik, že je dodnes madeirské víno vyhlášeným obchodním artiklem a oblíbeným suvenýrem, který si přivezete z této cesty.

Zneužitý ostrov

Po Portugalcích se sem začali dostávat Angličané, kteří jsou zdejším klimatem dodnes naprosto unešení. Začali si zde stavět honosná sídla, takzvané quinty, dovezli sem vegetaci snad ze všech koutů světa a začali v Madeiře budovat luxusní umělé zahrady.

Vegetace jako dobrá reklama

To, co zde za staletí osidlování Maideiry vyrostlo, to dnes láká moderní společnost. Daří se zde mnoha rostlinám a krom anglické klientely na to přišli také Francouzi, kteří zde každoročně v hojném počtu tráví své letní dovolené. Nezapomeňme však také na našince, tedy Čechy a na pohodové místní procházky podél levád. Dále jsou to milované vysokohorské túry, výlety motorovými čluny za velrybami za necelých padesát Eur, anebo pěší procházky starodávnými uličkami hlavního města s názvem Funchal.

Levády

Levády jsou zavlažovací kanály, jejichž výstavba započala již v šestnáctém století. Díky tomu přivádí vodu i do oblastí s menším počtem srážek. Levádami je posetý doslova celý ostrov, přičemž některé levády prochází mnoha tunely a dostanou vás na zajímavá místa. Můžete se tak dostat třeba až k vodopádům.

Vavřínové lesy

Jiným unikátem jsou vavřínové lesy, které v třetihorách pokrývaly značnou část Evropy, ale i severní Afriky. Při ochlazení klimatu a nástupu doby ledové však došlo k jejich zániku a zbytky se dochovaly právě jen v Madeiře, Azorech a na Kanárských ostrovech. Po revitalizaci nyní v Madeiře tyto lesy pokrývají celou pětinu ostrova a od roku 1999 jsou pod ochranou UNESCA.