Doporučujeme

Galapágy – místo pro vytříbené turisty

Když se podíváte na obrázky Galapág, pak ihned poznáte, že nejde o typickou dovolenou. Země je zde hornatá a travnatá a zdá se více méně i opuštěná, díky čemuž se zde daří zejména fauně. To, jaká zvířata zde můžete vidět, to se vám možná nepoštěstí ani v Zoologické zahradě…

Na vlastní pěst

Na tento ostrov cestuje mnoho dobrodružných turistů na vlastní pěst, pozor ale na podstatné informace, které se vám budou jistě hodit. Rozlohou má tento ostrov necelých tři sta tisíc kilometrů čtverečních a žije zde patnáct milionů obyvatel, což se vám nebude chtít věřit, protože je toto místo spíše opuštěné. Hlavním městem je Quito a úředním jazykem španělština, avšak se zde domluvíte také anglicky, měnou zde je totiž americký dolar.

Toto místo vás dále uchvátí zejména svým animistickým náboženstvím, a tudíž originální kulturou v národnostním složení z Indiánů, mulatů, bělochů a kreolů.

Další praktické informace

Ekvádor vyžaduje cestovní pas s platností minimálně šesti měsíců. Pokud se tedy chystáte zde, vybavte se na to dopředu. Pokud na Galapágách chcete zůstat maximálně do devadesáti dnů, pak nepotřebujete žádné vízum, akorát při vstupu do této země je třeba vyplnit statistický lístek, který odevzdáváte při odjezdu. Rovněž zde potřebujete patřičnou redukci na americký typ zásuvek. zato zde voláte za velmi dobré ceny, počítejte však s tím, že pokrytí signálem je jen ve městech. Pokud nemůžete být bez mobilu, pak je třeba si koupit telefon s dobíjecí kartou v ceně okolo pětačtyřiceti amerických dolarů. Pokud plánujete rodině poslat pohledy, pak se bez obav spolehněte na místní poštu, která je opravdu spolehlivá. Známky jsou k dostání také na poště, dopis vašim bližním dojde do dvou týdnů.

Stravování

Co se týče místní stravy, ta se skládá z ryb a mořských plodů. Výborné je zde i ovoce, rybí kuchyně a nespočet druhů andských brambor. Pokud si zde dopřejete hlavní chod, pak se bude skládat převážně z rýže, anebo právě brambor. Každé maso je pak dobarveno o speciální ekvádorskou specialitu – aji – pálivou omáčku.