Země

Hawai

Hawai, niekde na ceste medzi Amerikou a Japonskom leží osamotené, legendami opradené súostrovie. Tvorí ho osem veľkých ostrovov Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui, Kahoolawe, Big Island a ďalších 124 malých ostrovčekov.

Je to Havaj, miesto kde sa plnia aj tie najtajnejšie sny o dokonalej dovolenke. Miesto, ktoré má v ponuke množstvo zaručených lákadiel. Nechýba medzi nimi najkrajšia pláž na Zemi Waikiki, nádherné ženy, úžasný tanec hula či pieseň Aloha oe, ktorá znie z úst domorodých krásavíc a lahodnými tónmi láka prežiť na ostrovoch nezabudnuteľné chvíle. Nič z toho by ste však dnes nemohli vidieť, keby pred dvadsiatimi miliónmi rokov nezačalo v hlbinách Tichého oceánu „horieť“. Z pukliny na morskom dne prenikla žeravá láva, z ktorej sa postupne vytvorilo osem sopečných ostrovov. Dodnes sú sopky stále živé a život dávajú aj berú.

Vyberte si dovolenku na Hawaji

Obľúbené destinácie

  • Honolulu

Je hlavným a najväčším mestom Havajských ostrovov, sídlom vlády, kultúrnym , spoločenským a obchodným centrom. Najväčším lákadlom je vulkanický kráter Diamond Head, ktorý sa týči nad mestom a svetoznáma pláž Waikiki.

Vybrat dovolenku v Pattaya

  • Oahu

Na ostrovy ročne prichádza okolo sedem miliónov návštevníkov, ale aj napriek tomu ostrovy nie sú vôbec preplnené. Tí, čo túžia po luxuse, väčšinou prichádzajú do prepychových rezortov ostrova Oahu, tí čo hľadajú niečo lacnejšie alebo dobrodružnejšie prichádzajú na Big Island alebo na málo navštevovaný ostrov Kaua’i. Centrom súostrovia je viac ázijské ako americké Honolulu, ktoré leží práve na Oahu. Mesto je príjemným mixom národností, zmesou jazykov, zvykov a kuchyne podávanej s tradičnou havajskou pohostinnosťou. Honolulu je na jednej strane raj labužníkov s lacnými ázijskými stánkami a na druhej miesto pre fajnšmekrov s luxusnou pacifickou kuchyňou. Práve tu sa natáčal seriál Baywatch a mihli sa v ňom zábery asi všetkých dôležitých atrakcií, ktoré ostrov ponúka. Napríklad chrámu Kawaihao, kde sa konali korunovácie všetkých havajských kráľov, či medzi múzeami, a kultúrnymi centrami „skrytý“ Palác Nebeského vtáka Iolani, mimochodom jediný kráľovský palác na území USA. A až vás „rachot“ veľkomesta omrzí, určite si oddýchnete na plážach blízkeho Waikiki. Ale na ostrove Oahu by ste určite nemali vynechať návštevu plantáži Dole. Je to unikátne miesto, kde na pár hektároch rastú tie najchutnejšie a najzaujímavejšie ovocné poklady. Ananás, kakao, káva, papája, mango a samozrejme banány. Zaujímavé je, že napriek červenej, neveľmi úrodnej pôde produkujú havajské plantáže viac ako desaťtisíc ananásov denne. Z plantáži Dole je to len pár kilometrov na známu Turtle Beach, kde si môžete pozrieť ako vyzerá ochrana ohrozených zvierat v praxi. Desiatky aktivistov tu strážia vzácne korytnačky. Za návštevu určite stojí aj legendárny Pearl Harbor, kde je dnes niekoľko múzeí pripomínajúcich smutnú epizódu 2. svetovej vojny. Jednou z obľúbených atrakcií je aj prehliadka ponorky USS Bowfin. Honolulu má aj svoj karneval, Týždeň Aloha. Vtedy sa za zvukov ukulele ulicami tiahnu orchideami ovenčené alegorické vozy, očarujúce Havajčanky tancujú hula a všetkých spája láska, ktorú na Havaji pocíti každý.

Vybrat dovolenku v Pattaya

  • Big Island

Obľúbeným ostrovom je aj Big Island, tiež známy pod menom Hawaii. K miestam, kam smerujú kroky návštevníkov, najčastejšie patria napríklad väznica Kulani, ktorá už ale neslúži pôvodnému zámeru, stále tu však môžete stretnúť „trestancov“, ktorí z dreva vyrezávajú tradičné havajské drevorezby. Tie si môžete samozrejme aj kúpiť. Ďalšou raritou Big Islandu je oblasť Puna, kde leží pobrežie s čiernymi plážami. Tu sa ľudia nechodia kúpať, ale obdivovať lávu, ktorá sa valí do morských vĺn. Neďaleko od pláže vybudovala príroda „kúpele pre kráľovné“. Vodnú nádrž, kam sa vznešené Polynézanky chodili kúpať nahé. Dnes tu môžete stretnúť mladé turistky s tradičnými orchideami, ktoré nosia za uchom. Zadané ženy za ľavým, slobodné za pravým. Tieto ľahučké, jemné kvety sa pestujú na orchideových plantážach v Hile. Toto tridsaťtisícové mesto ostrova Big Island je nesporne najväčším producentom a vývozcom orchideí na svete. A nevidieť v Hile tento kvet je absolútne vylúčené. Veď už na letisku vás domorodci privítajú a obdarujú kvetinovými vencami, ktoré sa volajú lei. Na západnom pobreží ostrova, v oblasti Kona nájdete okrem luxusných hotelov a chrámov, zasvätených havajským bohom, ešte aj plantáže s vynikajúcou kávou. Každý, kto oblasť navštívi, sa domov vracia aspoň s malým vreckom tunajšej kávy. Veď Kona Coffee patrí k tým najlepším. Srdcom Kony je Kailua, turisticky obľúbená zátoka, kde sa môžete kúpať po celý rok. Gigantické modré ostrieže, ktorými sa to tu len hemží, dosahujú váhu až sto kilogramov. Aj preto sa práve v Kailua konajú majstrovstvá sveta v love týchto obrovských rýb.

Vybrat dovolenku v Pattaya

  • Maui

Pre tých, ktorí preferujú zážitky v menšom prevedení je ako stvorený ďalší z havajských ostrovov Maui. Maui je miestom najmilovanejšieho boha Polynézanov Mauiho. Jeho hlavným mestom je Wailuku, kde aj dnes cítiť atmosféru pradávnych čias, kedy sem prišli prví Angličania. Nemenej zaujímavým je aj mesto Kahului, sídlo havajských cukrovarov. Ale ani jedno sa krásou nevyrovná údoliu Iao, kde sa v minulosti odohrávala krvavá bitka medzi vojskom obyvateľov Maui a Big Islandu. Túto fascinujúcu dolinu obopínajú vysoké kopce, ktorým dominuje 750 m vysoký skalnatý ihlan Iao, symbol celého Maui. K obľúbenosti ostrova určite prispieva Riviéra Kaanapali, dlhý pás zlatého piesku, ktorý je lemovaný hotelovými komplexmi a výborne udržiavanými golfovými ihriskami. Kaanapali je tak po Waikiki druhou najlepšou plážou na súostroví. Nielenže tu môžete leňošiť a dosýta sa nabažiť všetkých vodných aktivít, ale čaká tu na vás kompletný servis od masáží až po kurzy tanca hula.

Vybrat dovolenku v Pattaya

Stravovanie

Počas pobytu na Hawaii je plne vo vašich rukách. Drvivá väčšina hotelov neumožňuje vopred si spolu s ubytovaním objednať stravovanie v hoteli, ani raňajky. Tento systém však nie je v konečnom dôsledku nedostatkom, keďže každý hotel má veľa stravovacích možností. Nielen klasické reštaurácie, ale aj obchodíky s čerstvým pečivom, rýchle občerstvenie a najpopulárnejšie sú kaviarne ako napr. Starbucks coffee, ktoré sú dokonca súčasťou i niektorých luxusných hotelov. No a pokiaľ sa vyberiete iba pár desiatok metrov smerom od hotela, určite nájdete jednu zo stoviek typických amerických reštaurácií / bistier rýchleho občerstvenia (Burger King, Denny’s, Donkin’Donuts, Wendy’s, atď.), dobrý steakhouse, taliansku pizzeriu, čínsku, či plážovú reštauráciu s morskými špecialitami.

Vstupné víza

Pred cestou do USA je nutné si zabezpečiť turistické US víza (každý cestujúci individuálne na US ambasáde v Bratislave), alebo si elektronicky cez internet požiadať o bezvízový program ESTA – bližše informácie a potvrdenie o objednaní zájazdu v CK. Cestovný pa

Leave a Comment