Země

Seychely

Seychely, dlhý tvar Seychelská republika, sú ostrovný štát v Indickom oceáne.

Rozkladá sa južne od rovníka na 115 malých ostrovoch, rozosiatych v niekoľkých skupinách na ploche zhruba 1 100 x 800 km severovýchodne od Madagaskaru. Hlavný a zároveň najväčší ostrov Seychel je Mahé, na ktorom sa nachádza aj hlavné mesto Victoria. Ďalšie väčšie ostrovy sú Praslin, známy svojím národným parkom Veleé de Mai, La Digue, Cousin, Cousine a St. Pierre. Seychely majú spomedzi všetkých nezávislých štátov dovolenka Afriky najmenší počet obyvateľov.

Vyberte si dovolenku na Seycheloch

Tento ostrovný raj je prírodným zázrakom s rovníkovou klímou (teplota vzduchu sa celoročne pohybuje od 26 do 32°C, vlhkosť od 75 do 90%), tropickou záhradou, ktorá je domovom pre veľké množstvo druhov fauny a flóry. Na ostrove Aldabra žije 150 tisíc gigantických korytnačiek, čo je 5x viac ako na Galapágoch. Štyri zo siedmich druhov korytnačiek je možné nájsť iba na Seycheloch, takisto chameleón tigrovaný žije iba na týchto exotických ostrovoch. No nielen pre faunu a flóru sa Seychely stali rajom. Návštevníci tu nájdu neporušené prírodné prostredie, rozprávkovo krásne piesočnaté pláže so šikmými palmami, tyrkysové more a bohatý podvodný svet. Vďaka koralovej bariére sa Seychely preslávili medzi potápačmi, rybármi a milovníkmi vodných športov. Každý jeden zo Seychelských ostrovov má svoje osobité čaro a ponúka jedinečné atrakcie. Vyzkoušejte také dovolenou v Itálii.

Obľúbené destinácie

  • Mahé

Mahé má iba 150 km2 (cca 27×7 km), napriek tomu na ňom nájdete 75 pláží a pohorie dosahujúce výšku 904 m. Idylické pláže s mäkkým svetlohnedým až bielym pieskom posiate kúpajúcimi sa palmami a príjemné more vás lákajú osviežiť sa pod tropickým slnkom. Na pobreží môžete objaviť pozostatky exotickej koloniálnej minulosti zosobnenej najmä v nádherných starých koloniálnych domoch. Miestni obyvatelia zrejme pociťovali francúzsku koloniálnu nadvládu ako príjemnejšiu – po oslobodení spod anglickej a vyhlásení nezávislosti v roku 1976 sa veľmi rýchlo vrátili k mnohým francúzskym zvykom a tradíciám. Staromódna metropola Viktória – najmenšia metropola na svete (žije tu cca tretina všetkých obyvateľov Seychel) usína krátko po západe slnka a ráno ožíva životom, ktorý je šarmantnou zmesou kreolského životného štýlu v kombinácii s francúzskym laissez-faire. Morský národný park s ostrovmi St. Anne, Cerf, Round, Moyenne, rozprestierajúci sa pred Viktóriou, ponúka možnosť výletov v kombinácii s pozorovaním podmorského sveta, šnorchlovaním a barbecue na pláži v tradičnom ostrovnom štýle. Po celej dĺžke ostrova, od juhu na sever, sa tiahne horský masív. Na severe nájdete známu 3 km dlhú piesočnatú pláž Beau Vallon, ktorá je turistickým centrom ostrova s množstvom reštaurácií a obchodíkov; juh ostrova je kľudnejší a naturálnejší.

  • Praslin

Leží 37 km severovýchodne od Mahé (15 min. lietadlom alebo 1 hod. rýchloloďou). Je zároveň druhým najvyhľadávanejším cieľom cestovateľov a ideálnym východiskovým bodom na výlety k okolitým malým ostrovčekom. Praslin je domovom skurilnej palmy s eroticky formovaným tvarom svojich plodov – Coco de Mer. Pozdĺž pobrežia sa striedajú malebné zálivy s krásnymi, dlhými plážami, ako napríklad Anse Lazio, ktorá bezpochyby patrí k najkrajším plážam sveta. Návštevníci ostrova nesmú vynechať ani výlet ku granitovému ostrovčeku Aride s podmorskou rezerváciou a do národného parku Curieuse Marine. Za zmienku stojí aj chránená rezervácia pre vtáky na maličkom ostrove, prístupná len so sprievodcom.

  • La Digue

Charakteristické biele pláže, gigantické granitové formácie a romantické palmové háje. Po ostrove sa chodí väčšinou peši, na bicykloch alebo na kárach ťahaných volmi. Na La Digue nájdete aj jednu z najkrajších a najfotografovanejších pláží sveta s gigantickými granitovými formáciami – Anse Source d’Argent, na juhovýchode zasa pláže Grand Anse, Petit Anse a Anse Cocos. Nesmiete vynechať rezerváciu La Veuve Special Réserve, kde prebývajú vzácne vtáky, Strieborný prameň a lodenicu, kde sa z miestneho takamaka dreva vyrábajú úzke rybárske loďky bez akýchkoľvek plánov. Okrem toho tvoria Seychely ďalšie väčšie i menšie ostrovčeky. Viaceré z nich sú prírodnou rezerváciou.

Leave a Comment