Doporučujeme Novinky Tipy & rady Zajímavosti

Nad letními dovolenými visí velký otazník, pokud ovšem dopadnou, zpříjemněte si léto co nejvíce

Momentální situace příliš velkému letnímu plánování dovolených vůbec nepřeje. Nový koronavir ochromil téměř každou oblast života a píše otazníky nad mnoho předem zamýšlených aktivit. Jednou z nich je bezpochyby také letní dovolená, která je pro mnohé lidí jedinou možností relaxu.

Máte zaplaceno? Vyčkejte, jak se situace vyvine

Nejvíc obav mají pochopitelně turisté, kteří mají zaplacené zálohy za své dovolené. V lepším případě jde o 30 % ceny zájezdu, v horším 50 % a najdou se i tací, kteří svou dovolenou hradí v předstihu v plné výši.

Některé cestovní kanceláře začaly zálohované dovolené rušit a vracet klientům peníze, případně jim vyhoví s alternativním termínem, či destinací. Většina z nich však zatím na vzniklou situaci nikterak nereaguje a vyčkává. Letní sezóna je zatím v dohledu leda dalekohledem, a tak se spoléhají na to, že koronavir odborníci brzy dostanou pod kontrolu a život se vrátí do normálu.

Rozsáhlá uzemnění letadel po celém světě

Aktuální situace přinutila mnoho vlád k drastickým preventivním i restrikčním opatřením, která budou mít dalekosáhlé důsledky. Jedním z odvětví, které stávající problém zasáhne nejvíc je letecká doprava.

Dopravci byli kvůli zamezení šíření viru nuceni uzemnit velkou část svých vzdušných flotil, přičemž každý den kumulují ztráty v objemu desítek milionů korun. S poklesem letů přišlo na řadu také redukování dalších služeb, které s leteckou přepravou souvisí – dopravní a ubytovací služby, gastronomické služby, provoz letištních shopů a restaurací. Parkování na letišti funguje také jen v omezeném provozu.

Pro případ zdárného konce

Aktuálně všichni doufají, že situace se co nejdřív uklidní, a život se vrátí do zaběhnutých kolejí. Pokud vám vaše dovolená nakonec přeci jen vyjde, užijte si ji naplno a s veškerým komfortem. Pro svůj vůz můžete využít parkování přímo na letišti, kde se vám o něj spolehlivě postarají, a vy nebudete muset tápat nad tím, jak se po příletu dostat rychle domů. Do té doby snad budou i další služby fungovat tak, jak jsme zvyklí.

Spíš, než zrušit dovolenou, se zkuste s cestovní kanceláří domluvit na změně termínu.