Doporučujeme TOP destinace

10 důvodů, proč zavítat na Srí Lanku – 1. díl

Zřejmě to nebude jen kvůli jejímu bezchybnému tropickému podnebí, zlatavým plážím a čajovým plantážím! Srí Lanka dokáže nabídnout mnohem více, od národních parků plných divočiny až po starověké budhistické chrámy. Srí Lanka je totiž neuvěřitelně rozmanitý ostrov u jižního cípu Indie.

1. Podnebí

Srí Lanka má blažené tropické klima, které nám obyvatelům severní polokoule, nabízí slunce i v zimě. Je velmi pestrá, takže ve stejné době dovolené, můžete přejít od opalování v suchém horku jižních pláží na chladný vánek v kopcích. Pokud se však chcete vyhnout dvěma odlišným monzunovým obdobím, budete si muset cestu naplánovat pečlivě.

Hlavní jihozápadní monzun přináší déšť na populární jihozápad mezi květnem a zářím, zatímco období sucha v této oblasti trvá od prosince do března. V méně navštěvovaných severních a východních částech ostrova je počasí ovlivňováno severovýchodním monzunem. Ten od října do ledna způsobuje vítr a déšť, od května do září zase sušší podmínky. Prosinec až březen je tak nejoblíbenější čas na návštěvu.

2. Čajové plantáže

Milovníci čajů budou na Srí Lance ve svém živlu. Je z velké části pokryta čajovými plantážemi, snad na každém dostupném svahu. V přepočtu je to až 2 000 kilometrů čtverečních a produkce čaje dosahuje až k 300 milionům kg cejlonského čaje ročně. Vylezte na slavnou svatou horu Adam’s Peak (Adamova hora) s výškou 2 250 metrů, kde si užijte nezapomenutelný východ slunce.

3. Pláže

Pláže na jihu a západě tohoto ostrova připomínají svým tvarem slzy a jsou nejvíce rušné. Neoficiálně známé pláže pod názvem „Srílanská riviéra“, vlastní zlatavě zbarvený písek, jsou lemované palmami a opírají se o ovocné sady, rýžová políčka a čajové plantáže v nížinách. Jižní pláže kolem koloniálního města Galle jsou jako ráj na zemi, ale pokud máte rádi něco divočejšího, vydejte se na západ.