Země

Madagaskar

Madagaskar, leží v Indickom oceáne na štvrtom najväčšom ostrove na svete. Od afrického kontinentu ho oddeľuje Mozambický prieliv. K štátu patrí okrem hlavného ostrova aj viacero menších ostrovov (Nosy Be, 293 km štvorc.; Sainte Marie, 165 km štvorc.) a 450 km dlhý pás koralových útesov, ktoré sa ťahajú popred juhovýchodné pobrežie.

Podtstanú časť povrchu hlavného ostrova zaberá 1300–1800 m vysoká náhorná plošina, z ktorej sa dvíhajú vyhasnuté sopky. Najvyšší vrch krajiny leží v pohoríTsaratanana. Centrálna vysočina sa smerom na východ stupňovito klesá do 10-15 km širokej pobrežnej nížiny, smerom na západ klesá strmo do zvlnenej vrchoviny. Madagaskar získal nezávislosť spod francúzskej nadvlády roku 1960. V súčasnosti patrí medzi najmenej rozvinuté a najchudobnejšie štáty na Zemi. Má bohaté ložiská nerastných surovín (grafit, železná ruda, kryštalické bridlice, polodrahokamy, urán, chróm, titan). Z priemyselných odvetví sú tu zastúpené textilný a potravinársky priemysel a montáž automobilov. Väčšina obyvateľstva sa živí poľnohospodárstvom (ryža, maniok). Plantáže, ktoré sú v súkromných rukách produkujú na export )korenie, klinčeky, vanilka, káva, tabak, cukrová trstina). Ostrov má jedinečný svet rastlín a živočíchov ( veľhady, opice, chameleóny, baobaby).

Vyberte si dovolenku na Madagaskare

Obľúbené destinácie

  • Baobab

Stromy, ktoré majú široké kmene a výrazné vetvy pripomínajúce korene čnejúce do vzduchu. Nájdete tu jeden z najstarších baobabov na svete, ktorý je starý približne 2100 rokov.

  • Nosy Be

Najznámejší ostrov Madagaskaru,vzdialený 1,5 hodiny letu na sever od hlavného mesta Antananarivo.Centrom ostrova je mesto Andoany s pamiatkami z doby koloniálnej éry.Piesočnaté pláže,kráterové jazerá,hory Lakone a Passot,prírodná rezervácia a množstvo menších ostrovov v okolí,to je len niekoľko tipov ako stráviť dovolenku na ostrove Nosy Be.

  • St.Marie

Alebo Nosy Boraha je ostrov vzdialený 1 hodinu letu na severovýchod od hlavného mesta Madagskaru.Tento ostrov sa stal v 17. a 18.storočí obľúbenou základňou pirátov(napr.William Kidd,Robert Culliford) a to predovšetkým vďaka svojej polohe.Kanál medzi ostrovom St.Maria a Madagaskarom je skvelé miesto pre pozorovanie veľrýb,ktoré migrujú od Antarktídy na sever do vôd neďaleko ostrova.

  • Morondava

Prímorské letovisko na západnom pobreží Madagaskaru. Na pozeranie je tu alej baobabov, hroby kmeňa Sakalava, zdobené erotickými motívmi. Národný Park Tsingy de Bemaraha (skalné útvary vysoké až 60 m, dažďový prales, lemuri).

Leave a Comment