Doporučujeme Ostatní Tipy & rady

Potápění, památky i smlouvání – to je Egypt

Egypt je asi nejznámější a nejdostupnější destinací, kterou může Evropan navštívit v Africe. Jezdí se zde za památkami, za mořem, potápěním, ale i za smlouváním. Kam se v Egyptě podívat, jak smlouvat a co čekat třeba v místní hromadné dopravě?

Památky

Pokud jedete za památkami, rozhodně nesmíte opomenout navštívit klasiku, která se však nikdy neomrzí. Pyramidy a Sfingu v Gíze, chrámy v Abu Simbel, Káhiru, Luxor, Saharu a Údolí velryb.

Potápění

Do Egypta je vhodné vypravit se i za potápěním. Je zde velmi oblíbené tzv. potápěčské safari. Lidé jsou ubytovaní na lodi, se kterou se přesouvají na mořské nejznámější lokality, kde se dělají až čtyři ponory denně. Pokud se chcete potápět, nezapomeňte, že se jedná o rizikový sport, na který musíte mít speciální pojištění.

Egyptské vlaky

Pokud se rozhodnete vydat na dobrodružství na vlastní pěst a chcete vyzkoušet hromadnou dopravu, určitě pojedete vlakem. Jestliže se pro něco podobného nadchnete, rozhodně doporučujeme připojistit se, protože Egypt, přestože je známou turistickou destinací, může skýtat mnohá nebezpečí. Vlaky jsou dlouhé a jejich čistota je odstupňována podle třídy. První třída by měla být nejčistší, i když to tak často na naše poměry nebývá. „Nejpunkovější“ je třída třetí, do které nemístním často odmítají prodat lístky. Některá sedadla tady bývají dřevěná a lidé zde sedí i na místech obyčejně určených pro zavazadla. Vlakem (ostatně jako všude) prochází různí prodavači. Jídlo a pití je vždy za pár korun k dispozici.

Smlouvání

Známou charakteristikou Egypťanů je smlouvání. Smlouvá se snad všude a pokud na něj nepřistoupíte, můžete pěkně prodělat. Je jedno, že neznáte jazyk, domluvit se dá anglicky, ale taky rukama a nohama. Je důležité určit si, kolik za danou věc chcete utratit a snažit se usmlouvat cenu ještě níž. Nedoporučujeme také nakupovat hned u prvního obchodníka, na kterého narazíte. Často zjistíte, že o něco dál je věc mnohem levnější a kdyby náhodou ne, vždy se můžete vrátit.