Země

Zanzibar – ostrov koření

Na Zemi snad není proslulejší ráj s kořením všeho druhu, jako je Zanzibar. Zejména z pěstování hřebíčku se zde vytvořil výhodný byznys, jelikož turisté se tu mohou podívat na jeho pěstování na plantážích v rámci fakultativních výletů.

Stromy, na kterých se hřebíček pěstuje, dosahují výšky až 20 m, takže sběr tohoto koření je velice náročný.

Zeměpisná poloha a charakteristika

Zanzibar byl v minulosti britskou kolonií, také zde neomezeně vládl sultán a po dalších peripetiích dnes tvoří spolu s Tanzanií Sjednocenou tanzanskou republiku. Název je sloučeninou slov Tanganika a Zanzibar. Skládá se ze dvou ostrovů v blízkosti rovníku a nedaleko východoafrického pobřeží, které jsou omývány vlnami Indického oceánu. Hospodářství je založeno na pěstování palmy Raffia a koření, kterým je vedle hřebíčku skořice, pepř a muškátový oříšek. V posledních letech se zde rychle rozvíjí turismus. Obyvatel žije na obou ostrovech přibližně jeden milion a většina vyznává islám. Hlavním městem a zároveň ekonomicko-kulturním centrem je stejnojmenný Zanzibar.

Ostrov je vyhlášený především svými úžasnými plážemi, zajímavou kuchyní, ve které se mísí africké a arabské vlivy, a také díky blízkosti rovníku celoročně horkým a slunečným počasím. K zajímavostem lze připojit i fakt, že se zde narodil zpěvák Freddie Mercury.

Proč na dovolenou na Zanzibar

Stále více turistů si Zanzibar oblíbilo především pro jeho bílé pláže a křišťálově čisté moře, ve kterém je bohatý podmořský život. Kromě lenošení na vyhřátém písku u moře, nabízí ostrov i celou řadu sportovních aktivit, dobrodružných výletů při pobřeží i do vnitrozemí a noční život.

Najdete zde i řadu historických památek, zejména z koloniálního období. Převážná většina z nich je v hlavním městě, kde můžete spatřit Kamenné město v Zanzibar City, Sultánský palác nebo monumentální pevnost Old Fort. K oblíbeným výletním atrakcím patří populace želv sloních na malebném ostrůvku Prison Island, les Jozani Forest, který je plný volně žijících opic, ale především safari v Tanzanii.

Zanzibar je považován za jedno z nejkrásnějších afrických míst, kde turisté najdou vše, co si přejí k nádherné dovolené. Kvalitní pláže, teplá voda Indického oceánu, perfektní podmínky pro potápění a šnorchlování a také špičkový servis místních hotelových komplexů.

Leave a Comment